Leto s bábätkom

Hurá! Zobudili sme sa do ďalšieho krásneho teplého letného dňa … Žartujem. Leto nepatrí zrovna medzi moje najobľúbenejšie ročné obdobie. Radšej ako kúpanie v jazere by som zvolila korčuľovanie na jazere zamrznutom. Som síce vášnivá plavkyňa, ale na tento účel uprednostňujem plaváreň. Nepraží tam na mňa slnko, viem si krásne počítať preplávanú vzdialenosť a nemocú sa mi popod nohy ryby ani iné vodné živočíchy.

     Tento rok musíme zmobilizovať všetky naše kompetencie potrebné k prežitiu horúčav. Áno, hlavne kvôli nášmu malému dievčatku. A tak úspory idú na klímu, závesy, opaľovacie krémy a iné záležitosti letného prežitia. Myslím si, že ráno vyvetrám byt nárazovým vetraním, ale keďže naše bábätenko začalo dlhšie pospávať, jasné, že si pospíme s ním aj my. Už je teplota celkom vysoká, ale otvoriť ráno okná je pre mňa nutnosť. Nalejem do seba pol litra vody po nočnej dehydratácií. Dcérka je spotená napriek ultraletnému vetraciemu spaciemu vaku, ale nevadí. Ranným mliekom dopĺňa zásoby tekutín aj potravy a spolu sa chystáme na nový deň. Letné obdobie má však jednu výhodu a tou je obliekanie bábätiek. Človek si vystačí s jedným body a hotovo. Von ešte klobúk a je to! Žiadne svetre, kombinézy, čiapky, fusak a neviemaké vrstvenie. Nič. Ja sa obliekam v podobnom minimalistickom štýle, aj keď popôrodné kilečká mi z letných tielok tak trochu vytŕčajú von. Je mi to však jedno. Na raňajky dávam do seba studené mlieko a horúcu kávu. Nech je rovnováha. Ovlažím si vlasy studenou vodou a striekam na seba antiperspirant, ktorého účinnosť je vraj 48 hodín. Ha-ha, mysleli asi 48 minút, či?

     Po ranných rituáloch by sa zišlo trošku cvičenia. Dcérka trénuje druhé vzpriamenie, rotácie, dávanie sa na štyri a ja vedľa nej chystám karimatku, činky a papierik s mojimi štyridsiatimi cvikmi. Milujem športové oblečenie! Človek sa môže vyšantiť aj v horúcom počasí a nelepia sa na neho tie litre potu. Zapnem si k tomu navyše mierne klímu a idem na to! Začiatok fajn, i keď ku koncu sa už teším na studenú sprchu. Obdivujem všetkých športovcov, ktorí makajú vonku aj počas horúčav. Ja také aktivity zvládam až po dvadsiatej hodine.

     Po rannom tréningu prišiel čas na vychádzku, už je síce hraničná desiata hodina, ale verím, že do jedenástej sme doma a Sárka si ešte k tomu v kočíku pospí. Píšem teda rýchlo nákupný zoznam a v chvate do neho pripisujem aj nanuky. Natieram dieťa, seba a aspoň vôňou opaľovacieho krému si pripomínam kúpaliskové časy mládí. Dcérka je radosťou bez seba a ja si v hlave premietam všetky možné letné opatrenia. Voda, šiltovka, slnečné okuliare, sieťka proti hmyzu, … a radšej aj kryt do dažďa a pršiplášť, ak by sa rozhodlo spŕchnuť. Všetko máme a vyrážame. Možno tie letné prípravy von nie sú ani tak časovo menej náročnejšie ako zimné … zdanie klame. Vyrážame von.

     Mala som sa nastriekať repelentom. Fakt. Som síce z dediny, ale na túto hmyziu letnú háveď som si teda nenavykla. Motýle sú fajn, to áno, aj lienky celkom … ale osy, komáre a im podobné lietajúce trýznitele teda nemusím … Dúfam, že sa rozmnožia ich predátori a budú ich spoľahlivo likvidovať. Každopádne, dcérka je chránená sieťkou a ja ich odoženiem kade ľahšie. V obchode sa zásobím melónmi a jahodami a ideme domov. Najvyšší čas, slnko je už vysoko.

     Dávame si prvú pomoc v podobe tekutín. Sárka samozrejme nespala, tak ju ukladám do postieľky a púšťam sa do prípravy obeda. Nebudem si kúriť rúrou, stačí zeleninový šalát a narýchlo opečené mäsko na panvici. Radšej by som si síce dala grilované, no takéto kulinárstvo prenechám majiteľom záhrad. Keď sa dcérka zobudí, dám jej bábätkovskú zeleninovú polievku a môžeme ísť späť na hry. Rozmýšľam síce nad zmrzlinou v neďalekej cukrárni, no v tomto teple bude stačiť aj ten nanuk z mrazničky. Zajtra spravím domácu ovocnú zdravšiu alternatívu … ozaj.

     Spomínam na obdobie detstva, letných osviežujúcich drinkov, stanovačiek a sladkého  ničnorobenia (rozumej aktívnemu športovaniu, čo to dá). Niežeby som už bola stará … no z mojich dávnych zabehnutých desiatich kilometrov dám teraz tak dva … nevadí … som mama … hrdá mama a šťastná mama … tešiaca sa na jeseň sľubujúc si v rámci možností vychutnávať aj leto … posteľné obliečky z chladničky zaistia príjemnú noc a len po príjemnej noci môže prísť príjemné ráno. Aj letné.

Pár praktických rád k letnému obdobiu:

  1. Ak máte čo to nasporené, investujte do klímy. Keď toľko financií nie je, tak aspoň do dobrého ventilátora a hrubých závesov.
  2. Natierajte bábätko aj seba zakaždým, keď idete von hrubou vrstvou opaľovacieho krému a nevychádzajte von bez pokrývky hlavy a vody.
  3. Dobrý spánok v noci zaistí bábätku ultratenký spaví vak so sieťkovým vetraním a nám posteľné obliečky vychladené v chladničke.
  4. Na vychádzky do prírody si zaobstarajte sieťku proti hmyzu na kočík a sebe repelent.
  5. Športovať von sa vyberte večer pred zotmením, keď dieťa zaspí alebo s ním môže byť manžel, na vychádzky s bábätkom najlepšie hneď ráno o ôsmej, max deviatej, keď ešte tak nepraží.
  6. Cez leto naozaj netreba žehliť, piecť a kúriť si tak.
  7. Domáce mrazené ovocie je dobrá alternatíva zmrzliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *