Ach, to kŕmenie …

Poplach! Poplach! Obrovský poplach! Na našu dcéru prišiel veľký hlad. Hlási sa „elá, elá, elá e, e ,e …“ a ja si začnem pospevovať „under my umbrella.“ Áno, už ten plač beriem s nadhľadom. Aj ten, počas ktorého dieťa kričí a celé očervenie. Jednou rukou chytám dcéru, druhou plienku, treťou fľašu, štvrtou podbradník. Upokojujúcim hlasom presviedčam našu lásku, že dostane papať a nenechám ju hladovať. Naskladám si okolo seba vankúše, uchopím to drobné ukričané telíčko, a keď fľaša pristane v ústach, nadíde nádherné ticho. Nič, len slastné pregĺganie. Všetci sme sa upokojili. Nie nadlho. Naše bábo tak hlce, až zabúda dýchať. Vidím len vypúlené oči, červenú tváričku. Fľašku jej vyrvem z úst a dávame si prvú grgaciu prestávku. Zvalí sa mi na plece ako po dobrom záťahu, a keď počujem ten „krásny“ zvuk, vydýchnem si a ideme na to znova. Ups, bude ďalšia pauzička. Prechádzame sa po byte, moje predlaktie slúži ako konár pre naše malé tigríča.

     Onedlho pocítim čosi teplé a vlhké na ruke a počujem padať na podlahu kvapky. Zvláštne. Pokiaľ viem, bývame na prvom poschodí, zatekať by nám nemalo … jasné, už viem, v čom bol problém! Poteším sa tej krásnej grcke a skúsime to s fľašou zas. Chvíľku náš drobček slastne pije, o chvíľu mi fľašku vyrazí z rúk prenikavým plačom. Kde sa toľká sila v nej berie? Inštinkty prežitia sú silné. Jej aj tie moje. Dávam ja na bruško, nech si uľaví a pocvičí dojčenský plank. Osemstopäťdesiatyšiesty pokus a moje dieťa konečne krásne papá. Počítam do tisíc, usmievam sa na ňu a kŕmiaci ceremoniál ukončíme posledným slávnostným grgom. Dnes nenechala pre tata ani trochu Sunaru … Nechávam ju na plienočke na brušku, nech z nej vyjdú von posledné nadbytočné sústočká potravy a pustím sa zatiaľ do rozkladania fľaškovej skladačky. Kanvica nám beží na plné obrátky a rozmýšľam o vhodnom dodávateľovi octu na toľké vyváranie od vodného kameňa.

Moje praktické rady ku kŕmeniu z fľaše:

  1. Začnite s prípravou mlieka tesne pred tým, než sa dieťa zvyčajne zobudí/ príde na neho hlad. Všetko vo pred pripravte (fľašu, podbradník, pohodlné miesto, prípadne kvapky). Vyhnete sa tak najväčšiemu plaču.
  2. Kŕmenie býva často dlhé a nudné. Môžete sa počas neho na dieťa usmievať, prihovárať sa mu, počítať ovečky alebo rozmýšľať, čo budete zajtra variť.
  3. Majte po ruke plienky a vlhčené utierky na utieranie ogrckanej tváričky bábätka aj seba.
  4. Voda na ohrev fľaše sa najrýchlejšie zohreje na indukčnej platni v rajničke s vysokým hrdlom.
  5. Antikolikové fľaše sú topka.
  6. Keď chcete rozpustiť mlieko, netrepocte fľašou, iba ho rozmiešajte lyžičkou, vyhnete sa (pravdepodobne) bolestiam bruška.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *