Čistulinké bábätko

„Dieťa kúpte večer pred spaním, uvoľní ho to a dobre po ňom nadlho zaspí,“ vraví mi sestrička pri prvom kúpeli v pôrodnici. Teraz sa na tom smejem. Možno to platí pre trojdňové bábo, ale pre šesťdňové už nie. Aspoň to moje. Pri prvom domácom kúpeli obrovský rev a nevedela dobré tri hodiny zaspať. Nevadí. Ubehol istý čas a sme múdrejší. Asi. Dávam dcérku do vodičky, rýchlo všetko poumývam, vyberám von, opäť všetko čím najrýchlejšie vykonám. Veď, aby sa náhodou nepodchladila. Robím všetko podľa inštrukcií z pôrodnice. Plač neutícha. Onedlho sa na kúpanie odhodlá manžel. Stane sa zázrak. Dcérka je pokojná a vyzerá, že kúpeľ sa jej páči. Čo robí inak? Aha, všetko to bude o rýchlosti. Naša princezná potrebuje pomalé nežné zaobchádzanie. Prečo mi to nedošlo skôr? Veď je žena. Tak som sa poučila a od vtedy aj ja naše bábätenko kúpem pomalinky. A čo keď to trvá dlhšie? V kúpeľmi máme ako vo fínskej saune a ja rozmýšľam, že nabudúce si nechám len spodné prádlo.
Ták, kúpeľ sa skončil, vyberám naše dievčatko z vane a balím do mäkkulinkej voňavej osušky. Vtom zistím, že osuška má už lepšie časy za sebou. Naša milovaná sa vo vani tak uvoľnila, že sa rozhodla vycikať, hneď ako som ju vybrala. To sú tie momenty, keď som rada, že je to dievča a obsah jej močového mechúra končí len v osuške. Manžel beží po ďalšiu a ja završujem kúpeľnú očistu čistením ušiek a masážou. Tú má naša drahá veľmi rada. Masáž nášho bábätka je asi jediná vec, o ktorú sa hádame, kto ju bude robiť. Keď vieme, že si ju náš drobec užíva, chceme byť jej súčasťou. Tak sa striedame – jeden kúpe, druhý masíruje, a potom výmena.
Kráska je čistučká, voňavá, vymasírovaná. Môže dostať novú plienku. Vtom sa rozhodne vylúčiť zvyšky potravy a my len trpezlivo čakáme, kým celá nádielka skončí v plienke, aby sme ju mohli znovu vyumývať a prebaliť. Po krátkej chvíli obliekame dcérku do čistučkého oblečka a môžem sa s ňou zabaliť pod teplú perinu, kým manžel pripraví mliečko na večeru. Užívame si spoločnú blízkosť a ja som tak hrdá, že môžem byť mamou tomuto krásnemu uzlíčku. Hlavne, keď sa na mňa od ucha k uchu usmieva. Aj teraz. Opätujeme si pohľady lásky, keď vtom po úsmeve tečie z pusinky biela tekutina. Je to tu. Môžem obliekať znova. Ju, mňa, perinu. Nevadí, aspoň nám prešiel čas, kým dorazil mliečny bar a ja len dúfam, že večera skončí len v nej a toto bolo posledné preobliekanie za dnešný deň.

Moje praktické rady k hygiene bábätka:

  1. Na kúpeľ využite najmenšiu miestnosť v dome, ktorú viete rýchlo vyhriať. U nás to je mikro paneláková kúpeľňa. Veď ceny elektriny šli celkom hore.
  2. Veľmi praktickou pomôckou je držiak na vaničku, vďaka ktorému môžete kúpať drobca vo vzpriamenej polohe. Treba myslieť na zdravie svojej chrbtice!
  3. Je úžasné mať všetko potrebné doslova poruke – umývadlo, prebaľovací pult a všetky potreby na prebaľovanie a po kúpeli.
  4. Dieťatko kúpať pomalinky.
  5. Mať dostatočné množstvo oblečenia na prezlečenie – super praktické sú napr. pyžamká na zips v štýle dupačiek.
  6. Plienky majú vpredu pásik, ktorý sa zafarbí, ak je potrebné plienku vymeniť.
  7. Dopriať bábätku po kúpeli jemnú masáž s detským olejčekom. Ak používate olejček na masáž aj vy, je praktické mať rovno dve balenia, aby ste si ich nemuseli hore-dole požičiavať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *