Prvé dni doma

Hurá! Vyrážame domov. Nakladáme to malé klbko do autosedačky a čakáme pol dňa, kým sestričky a lekári vybavia všetku administratívu. Dočkali sme sa. Cesta autom je zaujímavá, keďže pri každej menšej nezrovnalosti v ceste mám pocit, že mi roztrhne jazvu po sekcii, ale našťastie bývame blízko. Dcérke poukazujeme byt a o pár minút zas zaspí. S obrovskou úľavou sa zvalím do čerstvo vypratých obliečok v posteli a vydýchnem si v náručí manžela. Konečne doma! Dáme si vývar od svokry a skontrolujem, či máme všetko pre dcérku pripravené. Zisťujem, že v 56 mi pláva a máme akútny nedostatok najmenších čísiel oblečenia. To nič, niečo potrebnejšie bude chýbať, ale o tom neskôr. Dieťa sa nám zobudilo. Je čas kŕmenia. S radosťou jej ponúknem prsník, chvíľku slastne papá, onedlho vypľuje a spustí veľký plač. Ups, žiadne mliečko tam už nie je. Poprosím manžela, aby urobil umelé a on nechápe. Žiadne umelé mlieko nemáme. Ok, začiatky sú ťažké. Držím uplakanú dcérku v náručí, kým muž zbehne do obchodu, zistí, ako sa pripravuje umelé mlieko a nakoniec s fľaškou doletí ku nám. Celý proces trvá asi hodinu a ja ďakujem Bohu, že to naša drahá dcéra prežila. Konečne sa najedla a my sme opäť múdrejší.

     Sárka nám zaspí a ja začnem do seba liať všetko možné a nemožné na tvorbu mlieka. Senovka, Benedikt, Vinea, Melta, vitamíny na podporu dojčenia, pozerám, či máme všetko potrebné na rascovú polievku. Som plne odhodlaná dojčiť a urobím pre to čokoľvek. Kontaktujem známu laktačnú a využívam jej odborné rady. Nuž, smola, život nie je romantická idylka a ja končím frustrovaná, že budem musieť dávam mliečko umelé. No, čo, prežijeme. Voľakedy boli bábätká odchované na kravskom a kozom mlieku a vyrástli. To moje to bude musieť zvládnuť so Sunarom.

     O hodinku nás zobudí intenzívny plač. Sárka kričí, akoby ju rezali, farbí sa do červena a krčí nožičky. Jasné, bolí ju bruško. Brázdime internet a hľadáme rady, ja jej do toho bruško masírujem a manžel jej cvičí s nožičkami. Sárka na chvíľku zmĺkne a pozerá po nás ako teľa na nové vráta, čo to s ňou stvárame. Prídu uľavujúce prdíky a bruško je v poriadku. Sláva! Ideme sa najesť aj my a vygúglime, že fľašou sa nesmie trepať, ale mliečko miešať. Paráda, skúsili sme. Funguje. Ups, máme zlý cumlík. Zisťujeme, že existujú antikolikové fľaše. Úžasné! Koliky sa zredukovali asi o 98%.

     Kolobeh kŕmenia, prebaľovania a utešovania plaču pokračuje deň za dňom. Nestíhame jesť, cikať, ani ísť do sprchy a to sme na ňu dvaja. Neviem si predstaviť dvojičky, naozaj. Obdiv všetkýcm rodičom viacorčiat. Večer sa nám  však vyskytne nádherný pohľad. Dcérku okúpeme a skúsim to s masážou. Paráda! To sa našej slečne páči. Od toho dňa sa „hádame“, kto bude naše drobuliatko po kúpeli masírovať.

     V nemocnici mi vraveli, že máme robiť kúpeľ večer, lebo dieťa po ňom rýchlo a na dlho zaspí. U nás to bolo naopak. Po kúpeli ani za svet spať! Tak som nabehla s gitarou a piesňami, ktoré poznala naša princezná ešte z bruška. Funguje! Bol síce aj deň, keď som asi stokrát dokola spievala „Stíchol už celý náš dom“ a nič sa nedialo, ale hudba mala na nášho drobca zväčša krásny uspávací efekt.

Moje praktické rady na prvé dni s bábätkom doma:

  1. Som presvedčená, že materské mlieko je to najlepšie, čo môžeme bábätku dať. Keď však vyskúšate všetko možné a mliečko mať nebudete, nenahovárajte si, že ste hrozná matka. Treba sa zmieriť aj s umelou alternatívou, aj keď je to ťažšie. Dieťatko bude môcť kŕmiť aj manžel a budete vedieť, koľko presne vypije.
  2. Tie veľké plače pominú, treba len vydržať a hovoriť si, že bábätku vlastne nič nie.
  3. Fitlopta na utíšenie je úžasná vec. Určite si ju zaobstarajte.
  4. Naše dieťa milovalo počúvať hudbu a krásne sa pri nej utíšilo. Je jedno, či to bol môj spev, gitara, Vivaldiho Štyri ročné obdobia alebo jazz.
  5. Navarte si večer, keď bude môcť dieťa postrážiť manžel. Moje bežné polhodinové varenie sa kvôli utišovaniu dieťatka predlžovalo aj na tri hodiny.
  6. Využite pomoc vašich rodičov. Je úžasné, keď vám niekto pomôže navariť, či pomojká bábätko zatiaľ, čo vy si môžete dať spokojne sprchu alebo sa najesť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *